Sladki krompir v osnovi vsebuje 76 odstotkov vode, 20,7 odstotka ogljikovih hidratov, 2 odstotka beljakovin in 1,3 odstotka drugih snovi. Tako kot pri vsakem živilu se njegove lastnosti in vrednosti spreminjajo med toplotno obdelavo, pri sladkem krompirju pa obstaja še ena zanimiva sprememba.
V surovem sladkem krompirju je povečan delež škroba, ki se med kuhanjem ali peko spremeni v maltozo, torej sladni sladkor, zato se s takšno obdelavo poveča sladkost samega živila. Ko govorimo o sladkosti predelanega sladkega krompirja, ni zanemarljivo tudi to, da vsebuje majhno količino glukoze, fruktoze in saharoze.
Od ostalih hranilnih vrednosti velja izpostaviti vitamin A, ki ga sladki krompir premore v izdatnih količinah. Sladki krompir vsebuje tudi do štirikrat več vitamina A na 100 gramov od priporočenega dnevnega odmerka, vitamina A pa je kar 1700-krat več kot v navadnem krompirju.
Beta karoten je spojina, ki povzroča prepoznavni oranžni pigment in je pravzaprav provitamin, torej spojina, ki jo lahko predelamo v vitamin in predstavlja večino deleža vitamina A v sladkem krompirju. Drugi vitamini, ki jih vsebuje sladki krompir, so vitamin B6, C in E.
Velik pomen ima tudi mineral kalij, ki ga je v sladkem krompirju veliko in je elektrolit, ki uravnava številne procese v človeškem telesu.
Sladki krompir ima številne učinke na naše zdravje. Sladki krompir pomaga pri regeneraciji sluznice in kože. Beta karoten in njegov stranski produkt melanin (naravni pigment črne oz. temnorjave barve) v sladkem krompirju še posebej vplivata na ohranjanje zdravja kože, ji dajeta naravno barvo in jo varujeta pred UV sevanjem. Beta karoten zelo močno vpliva na vid in zdravje oči.
Sladki krompir vsebuje le 86 kalorij na 100 gramov in je eno najboljših živil, ko gre za hujšanje in vzdrževanje telesne teže. Pogosto je del številnih dietnih jedilnikov, zaradi nizkega glikemičnega indeksa, ki znaša le 17, pa je še posebej primeren za diabetike. Glikemični indeks določa, koliko določeno živilo dviguje raven glukoze v krvi, v tem segmentu pa je sladki krompir znan kot idealna prehrana.
Vitamina A in C v sladkem krompirju močno vplivata na zdravje imunskega sistema, bogastvo vlaknin pa odlično preprečuje tveganje za nastanek raka debelega črevesa.
Povečana vrednost kalija pozitivno vpliva na celotno delovanje človeškega organizma, predvsem pa na uravnavanje funkcij mišičnega in živčnega sistema. Kalij tudi uravnava in znižuje krvni pritisk. Sladki krompir vsebuje tudi fitosterole, ki so zelo pomembne snovi za zniževanje ravni holesterola v krvi.
Pomembno je omeniti, da je treba sladki krompir hraniti pri temperaturi med 13 in 16 °C , da se ohranijo njegove hranilne lastnosti in se prepreči kvarjenje. Zaradi teh razlogov ga ne smemo shranjevati v hladilniku.
Sladki krompir z nekoliko daljšim časom skladiščenja lahko dozori in postane slajši, ker se škrob spremeni v sladkor. Kot živilo ga lahko cvremo, kuhamo ali pečemo, pogosto pa ga uporabljamo v kombinacijah ali kot prilogo k ribam, mesu in drugi zelenjavi.